«قزوین» قطب آموزش های مهارتی انرژی خورشیدی در کشور/ راه اندازی دپارتمان آموزش های مجازی در دستور کار قرار دارد

مدیرکل آموزش فنی و حرفه ای استان قزوین گفت: «قزوین» امروز به قطب آموزش های مهارتی انرژی های تجدیدپذیر(انرژی خورشیدی) تبدیل شده و بر این اساس به دنبال عقد تفاهم نامه با شرکت شهرک های صنعتی برای ارائه آموزش های مهارتی مربوط به انرژی خورشیدی هستیم.

«قزوین» قطب آموزش های مهارتی انرژی خورشیدی در کشور/ راه اندازی دپارتمان آموزش های مجازی در دستور کار قرار دارد

به گزارش سومین همایش ملی علمی پژوهشی پدافند غیر عامل از قزوین، حجت الاسلام سید محمود عرب پیش از ظهر امروز در نشست مطبوعاتی با اصحاب رسانه با اشاره به اجرای طرح آموزش مهارت در محیط واقعی کار یا همان طرح استاد-شاگردی نوین، گفت: در این راستا واحدهای صنفی و صنعتی پذیرنده می توانند تا ۱۵ نفر را به مدت ۱۸ ماه در قالب شاگرد جذب کنند و در این مدت از قوانین کار و ضوابط سازمان تامین اجتماعی معاف می باشند. وی افزود: از ابتدای سال تاکنون ۲ میلیون و ۹۱۳ هزار و ۴۳۴ نفر ساعت آموزش مهارتی در رشته های مختلف به متقاضیان یادگیری مهارت در سطح استان قزوین ارائه شده است. مدیرکل آموزش فنی و حرفه ای استان قزوین تصریح کرد: آموزش های ارائه شده در قالب ۴۶۸۶ نفر دوره برای بانوان و ۹ هزار و ۲۷۹ نفر دوره برای مردان برگزار شده است.

حجت الاسلام عرب ادامه داد: آموزش های مهارتی یاد شده به آسیب دیدگان اجتماعی، معتادان بهبود یافته، کودکان کار، مشمولان بیمه بیکاری، سربازان و زندانیان، دانشجویان و فارغ التحصیلان دانشگاهی، شاغلین بنگاه های اقتصادی، روستاییان، زنان سرپرست خانوار و زنان خانه دار ارائه شده است. وی خاطرنشان کرد: مرکز تخصصی کارآفرینی و مشاوره شغلی در مرکز ثابت خواهران البرز راه اندازی شده و از سوی این مرکز نیازسنجی شغلی انجام می شود و افراد مهارت آموز در یافتن بازار و هدایت شغلی مورد راهنمایی قرار می گیرند. مدیرکل آموزش فنی و حرفه ای استان قزوین بیان کرد: راه اندازی مرکز تخصصی کارآفرینی و مشاوره شغلی در سایر مراکز مهارت آموزی دولتی استان قزوین نیز در دستور کار قرار دارد تا مسیر جذب مهارت آموزان به بازار کار هموار شود. حجت الاسلام عرب با بیان اینکه نوآوری و فناوری در حوزه مهارت باید جدی گرفته شود، گفت: طرح شهرک مهارتی برای مشاغل آینده که با ابتکار اداره کل آموزش فنی و حرفه ای قزوین پیگیری می شود که به عنوان مکمل زیست بوم فناوری و نوآوری کشور مطرح است. وی اضافه کرد: در این طرح با کمک امکانات و فضاهای مازاد دانشگاهی مهارت هایی که در آینده و در قالب مشاغل جدید مورد توجه قرار خواهند گرفت، آموزش داده می شود. مدیرکل آموزش فنی و حرفه ای استان قزوین ادامه داد: طرح کهاد برای آموزش مهارتی در دانشگاه ها از جمله دانشگاه های قزوین با همکاری سازمان فنی و حرفه ای در حال پیگیری است و در قالب این طرح ۵۴۰ ساعت آموزش مهارتی به دانشجویان در رشته های مورد علاقه و با توجه به نیاز سنجی از صنایع و اصناف ارائه می شود تا دانشجویان در کنار درس های تئوری با یک رشته مهارتی نیز صاحب مهارت شوند. حجت الاسلام عرب خاطرنشان کرد: دانشجویان با گذراندن این میزان آموزش امکان معادل سازی از ۱۸ تا ۲۴ واحد درسی برای آن ها فراهم می شود. وی افزود: با دانشگاه بین المللی امام خمینی(ره) برای اجرای طرح کهاد توافق کرده ایم و مرکز مهارت های پیشرفته شهید چمران محمدیه را برای این مهم درنظر گرفته ایم. این مقام مسئول اذعان کرد: در قالب طرح نخلستان به فارغ التحصیلان دانشگاه که به هر دلیل وارد بازار کار نشده اند، با کمک پارک علم و فناوری ۳ تا ۶ ماه در رشته های IT و مهارت های نوین آموزش داده می شود و این افراد آماده ورود به بازار کار می شوند. گفتنی است اخیرا در این زمینه تفاهم نامه ای نیز با پارک علم و فناوری به امضا رسیده است. مدیرکل آموزش فنی و حرفه ای استان قزوین با تاکید بر نقش پررنگ بخش خصوصی در کمک به این دستگاه برای مهارت آموزی به افراد جامعه، گفت: در ایام الله دهه مبارک فجر شاهد افتتاح و راه اندازی 44 آموزشگاه آزاد مهارتی در استان بودیم.

در ادامه حجت الاسلام عرب از هدف‌گذاری برای ارتقاء مهارت کارگران ساختمانی خبر داد و اظهار کرد: حدود ۱۰۰ هزار کارگر ساختمانی در استان شناسایی شده که تنها ۱۸ هزار و ۵۰۰ نفر از این افراد دارای مهارت درجه سه یعنی در حد شناخت ابزار هستند که پنج هزار نفر از این افراد در انتظار بیمه شدن هستند. وی اعلام کرد: قزوین امروز به قطب آموزش های مهارتی انرژی های تجدیدپذیر(انرژی خورشیدی) تبدیل شده است و بر این اساس به دنبال عقد تفاهم نامه با شرکت شهرک های صنعتی برای آموزش های مهارتی مربوط به شهرک انرژی خورشیدی هستیم. مدیرکل آموزش فنی و حرفه ای استان قزوین گفت: از سال گذشته تاکنون در حوزه آموزش های مهارتی انرژی های تجدیدپذیر به ۹۰۰ نفر از ۳۱ استان کشور در یکی از مراکز ثابت دولتی قزوین آموزش داده شده است. حجت الاسلام عرب ادامه داد: با صرف ۴۰۰ میلیون تومان اعتبار به دنبال ایجاد یک نیروگاه برای انجام فعالیت های آموزشی به متقاضیان هستیم. وی با بیان اینکه در آموزش های خود تفکیک جنسیتی نداریم، افزود: در همین راستا با دوگانه سازی مراکز ثابت، ظرفیت های مراکز ما برای آموزش رشته های مهارتی بانوان افزایش می یابد. مدیرکل آموزش فنی و حرفه ای استان قزوین با اشاره به آموزش مهارتی در بخش کشاورزی به ۷۸۱ متقاضی، اعلام کرد: به این افراد در مجموع ۱۳۱ هزار و ۹۵۱ نفر ساعت آموزش ارائه شده است. حجت الاسلام عرب گفت: آموزش های مهارتی در بخش کشاورزی به ۵۳۹ نفر از مردان و ۲۲۴ نفر از بانوان قزوینی علاقه مند به این حوزه ارائه شده است. وی تصریح کرد: با هدف حفظ و احیای مشاغل و حرفه های سنتی، به دنبال شناسنامه دار کردن وهویت بخشی به افراد ماهر در روستاها هستیم تا بتوانیم از آن ها به عنوان مربیان برون سازمانی در توسعه مهارت آموزی اشتغال محور استفاده کنیم. مدیرکل آموزش فنی و حرفه ای استان قزوین اظهار کرد: در این رابطه اداره کل آموزش و فنی حرفه ای استان تاکنون حدود ۱۰۰ نفر از افراد ماهر را در روستاهای بخش مرکزی قزوین شناسایی کرده است. حجت الاسلام عرب با اشاره به نقش مهم مراکز آموزش مهارت مجازی در مهارت آموزی به جامعه، گفت: ایجاد شهرک تولید محتوا در قزوین از محل منابع مصوبات سفر رئیس جمهور یک کار مهم است که در صورت عملیاتی شدن کمک بزرگی به تقویت آموزش های مجازی و پرورش افراد ماهر خواهد کرد. وی با اشاره به اندازه بازار مهارت آموزی در دنیا که رقمی بالغ بر ۶۶۲ میلیارد دلار می باشد، گفت: کشور ما با توجه به جمعیت خود باید ۶ میلیارد دلار از این محل معادل یک درصد درآمدهای حاصل شده در این بخش در دنیا درآمد داشته باشد که هنوز محقق نشده است. مدیرکل آموزش فنی و حرفه ای استان قزوین ادامه داد: تلاش داریم تا در راستای ایجاد زیرساخت برای آموزش های مهارتی مجازی، دپارتمان آموزش های مجازی را در قزوین راه اندازی کنیم. پایان پیام/

این نوشته در استانها ارسال و , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

دیدگاهتان را بنویسید