گلوله باران مواضع ارمنستان؛ کشته و مجروح شدن یک نظامی و امدادگر ارمنستان

همزمان با تلاش‌های دیپلماتیک برای برقراری صلح پایدار در قفقاز جنوبی، رسانه‌های ارمنستانی از گلوله باران مواضع خود توسط ارتش جمهوری آذربایجان خبر دادند.

گلوله باران مواضع ارمنستان؛ کشته و مجروح شدن یک نظامی و امدادگر ارمنستان

به گزارش گروه بین‌الملل سومین همایش ملی علمی پژوهشی پدافند غیر عامل، در حالیکه دو کشور همسایه جمهوری آذربایجان و ارمنستان در کش و قوس برای برقراری صلح هستند، رسانه‌های ارمنستانی بعد از ظهر چهارشنبه از گلوله باران مواضع مرزی ارمنستان توسط نیروهای جمهوری آذربایجان خبر دادند.

بنابرادعای منابع خبری ایروان، روز چهارشنبه ساعت ۱۶:۱۵ به وقت محلی، یگان‌های نیروهای مسلح جمهوری آذربایجان به مواضع ارمنستان واقع در مسیر «سوتک» تیراندازی کردند.

ارمنستان ابتدا از جراحت یک نظامی سرباز و یک امدادگر خود خبر داد، اما بعدا اعلام کرد که این نظامی کشته شده است. به گزارش وبگاه «رادیو ارمنستان»،  این نظامی مجروح در راه بیمارستان جان خود را از دست داد. این دو کشور همسایه با وجود پادرمیانی روسیه همواره در خطوط مرزی درگیری‌ دارند و طرفین یکدیگر را به نقض آتش‌بس و تیراندازی به مواضع هم متهم می‌کنند. وزارت دفاع جمهوری آذربایجان نیز در روزهای گذشته از حملات خمپاره‌ای طرف مقابل به نواحی مرزی خبر داده بود.

این حادثه در حالی رخ داده که باکو و ایروان قرار است در عرصه دیپلماتیک با پادرمیانی روسیه بار دیگر گفت‌وگو کنند. جنگ بر سر منطقه قره‌باغ کوهستانی در نهم نوامبر ۲۰۲۰ (۱۹ آبان ۱۳۹۹) با توافق آتش‌بس به امضای نخست‌وزیر ارمنستان، رئیس‌جمهور جمهوری آذربایجان و رئیس‌جمهور روسیه پایان یافت و روسیه به عنوان میانجی این توافق نقش‌آفرینی کرد. جمهوری آذربایجان در این دور از درگیری‌ها مناطقی از جمله قره‌باغ را از اشغال ارمنستان خارج ساخت.

در عرصه دیپلماسی، «ماریا زاخاروا» سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه در نشست خبری گفت: «نشست سه جانبه وزرای خارجه روسیه، جمهوری آذربایجان و ارمنستان ۱۹ می (جمعه ۲۹ اردیبهشت) در شهر “مسکو” برگزار می‌شود.»

زاخاروا افزود که مذاکرات جداگانه‌ای نیز بین وزرای خارجه ارمنستان و جمهوری آذربایجان در مسکو برگزار خواهد شد.  کرملین بارها تاکید کرده که اجرای توافقات سه جانبه بین روسیه، ارمنستان و جمهوری آذربایجان امکان دستیابی به توافق در قفقاز جنوبی را فراهم می‌کند(جزئیات بیشتر).

پایان پیام/

این نوشته در بین الملل ارسال و , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

دیدگاهتان را بنویسید